Ciąża jest okresem, który wymaga intensywniejszego dbania o zdrowie. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ciała, zmiana dieta, a także realizowanie aktywności fizycznej. Ma to na celu zarówno zachowanie dobrego zdrowia, ale również odpowiednie przygotowanie się do porodu.

Jakie badania trzeba wykonać?

Podejrzewając, że jest się w ciąży niezbędne jest zdecydowanie się na zrealizowanie diagnostyki, która pozwala monitorować stan zdrowia kobiety oraz rozwój płodu. Im wcześniej zrealizowana zostanie wizyt w gabinecie ginekologicznym, tym lepiej. Jednocześnie wizyty u ginekologa muszą być realizowane regularnie podczas całego okresu ciąży. Wykonywać trzeba również zalecone oraz obowiązkowe badania.

Do podstawowych badań medycznych, które muszą być wykonane w okresie ciąży można zaliczyć:

– morfologię krwi,

– badania krwi oraz moczu,

– badanie na przeciwciała.

Wybór odpowiedniego ginekologa

Konieczność regularnego realizowania badań medycznych sprawia, że niezbędne jest wybranie odpowiedniego ginekologa oraz gabinetu ginekologicznego. W tym względzie można korzystać zarówno z gabinetów publicznych, jak też prywatnych. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty. Wiele kobiet najpierw wybiera szpital, w którym będzie odbywał się poród, a następnie wybierają ginekologa. W ten sposób może być wybrany ginekolog Warszawa, który zarówno będzie prowadził ciążę, jak też odbierał poród. Oczywiście zdecydować można się również na ginekologa, który będzie jedynie prowadził ciążę.

Jakie badania będą wykonywane w trakcie ciąży?

Oprócz podstawowych badań w czasie ciąży wykonywane mogą być również bardziej zaawansowane badania. Do takich można zaliczyć badania prenatalne, które są inwazyjne. Wykonanie takich badań jest niezbędne jedynie w przypadku, gdy nieinwazyjne badania nie dają jednoznacznych wyników. Do nieinwazyjnych badań zalicza się choćby badania białka PAPP-A czy USG. Natomiast inwazyjne badania obejmują, choćby amniopunkcję, biopsję kosmówki, kordocentezę.

Celem wykonania bardziej inwazyjnych badań jest możliwość ustalenia występowania lub braku występowania wad płodu. Natomiast na takie badania kierowane są jedynie kobiety, u których występuje konieczność zrealizowania inwazyjnych badań ze względu na podejrzenia wad. Wynika to z faktu, że badania inwazyjne mogą tworzyć ryzyka dla badanego płodu, co oczywiście trzeba brać pod uwagę w przypadku, gdy takie badanie chce się wykonać bez jednoznacznych wskazań medycznych.

Kalendarz badań w ciąży

Podczas wizyty u ginekologa, gdy ustalona została ciąża można dowiedzieć się o kalendarzu badań. Wiele badań w ciąży jest obowiązkowo wykonywana na określonym etapie rozwoju płodu. Oczywiście w przypadku kobiet, u których ciąża przebiega bez problemów wykorzystywany jest standardowy kalendarz badań diagnostycznych oraz konsultacji medycznych. Nieco inaczej jest w przypadku kobiet, które miały problemy z poprzednimi ciążami czy przy porodach. Wówczas kalendarz niezbędnych do wykonania badań musi być zmodyfikowany w celu bezpiecznego prowadzenia ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *