Według statystyk, z zaburzeniami miesiączkowania boryka się około 20% kobiet. W grupie faktów są one objawem nieprawidłowości organicznych lub czynnościowych w systemie kobiety, i ich leczenie obejmuje zazwyczaj terapię hormonalną. Wszystkie panie zauważające u siebie wszystkie zaburzenia powiązane z menstruacją zachęcamy do swej przychodni ginekologicznej w Warszawie!

Zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić u wszystkiej pani w poziomie od około 9.-16. roku życia (więc z czasu, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka) do około 45.-55. roku życia, czyli menopauzy. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 25 do 35 dni, długość krwawienia wynosi od 3 do 7 dni, zaś fizjologiczna utrata krwi – od 30 do 80 ml. Co do zasady, zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą każdego z obecnych aspektów – w razie zauważenia obok siebie pewnych nieprawidłowości należy jak już udać się do ginekologa.

Objawy zaburzeń miesiączkowania

Do powszechnie występujących objawów zaburzeń miesiączkowania kwalifikuje się:

znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu pomiędzy miesiączkami,
nagłe bardzo kosztowne lub skąpe krwawienia,
dolegliwości bólowe (brzucha, narządów miednicy, pleców), nudności, wymioty,
plamienia pomiędzy miesiączkami,
bardzo rzadka, jasnoczerwona krew miesięczna lub pojawianie się skrzepów krwi.
Wiele kobiet nie bagatelizuje występowanie tego modelu objawów, uważając je zbyt coś dobrego. Takie pamiętanie to błąd! Nawet niewielkie koleje w prawidłowych do owej chwili miesiączkach mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Należy to bezwzględnie zachować czujność, obserwować nasz system oraz w razie zauważenia czegoś niepokojącego natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania

Po ustaleniu charakteru zaburzeń miesiączkowania też ich przyczyn, rozpoczyna się odpowiednie metody leczenia. Zazwyczaj polega ono na terapii hormonalnej – kobietom zdaje się przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, natomiast w razie potrzeby – także przeciwzapalnych i/lub przeciwbólowych. Idzie to m.in. uregulować długość cyklu i okres trwania krwawienia, jego obfitość, pomaga minimalizować dolegliwości https://ginekolog-warszawa.pro/zaburzenia-miesiaczkowania/ bólowe itp. W poszczególnych przypadkach konieczne bywają zabiegi z działu chirurgii ginekologicznej –usunięcie błony dziewiczej, usunięcie torbieli na jajnikach itp.

Wszystkie panie borykające się z zaburzeniami miesiączkowania stawiamy na uwagi do własnej specjalistki z zakresu ginekologii – oferujemy profesjonalną opiekę, indywidualne zachowanie i pełne poszanowanie intymności!

Najczęstsze zaburzenia miesiączkowania

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń miesiączkowania. U dziewcząt uważa się niekiedy pierwotny brak miesiączki – mamy z nim do budowania, jeśli krwawienie nie pojawiło się pomimo przeprowadzenia przez nastolatkę 16. roku bycia. U osób wcześniej miesiączkujących jest czasem wtórny brak miesiączki, czyli co kilka sześciomiesięczna przerwa w krwawieniach. Rzadkie miesiączkowanie to zestawy zawierające wysoce niż 35 dni, z zmiany częste miesiączkowanie – cykle krótsze niż 21 dni.

Zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą jeszcze bolesności miesiączek, ich obfitości czy towarzyszących im objawów niepożądanych. Nie dla wielu osób wartością są miesiączki bolesne – tymczasem w takich rzeczach należy zgłosić się do ginekologa, który pomoże uporać się z takimi dolegliwości. U niektórych pań krwawieniom towarzyszą nudności i wymioty. Niekiedy miesiączki bywają bardzo silne, w tamtych przypadkach – bardzo małe. W każdej z tych formie wskazana jest wizyta u ginekologa.

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny
Zaburzenia miesiączkowania mogą liczyć przeróżne przyczyny – za wszelkim razem do ich określenia niezbędny jest szereg badań, przede wszystkim hormonalnych. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania uznaje się jednak:

niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
zaburzenia czynności osi podwzgórzowo-przysadkowej,
pierwotna niewydolność jajników,
wady lub nabyte uszkodzenia macicy,
guzy wydzielające prolaktynę,
zaburzenia funkcji podwzgórzowo-przysadkowej,
guzy pourazowe lub pozapalne uszkodzenia okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Wśród pozostałych średnich i relatywnie często będących przyczyn zaburzeń miesiączkowania wybiera się wrodzony przerost nadnerczy, zespół policystycznych jajników, utrata wagi ciała (nierozsądne odchudzanie), nadczynność tarczycy, wady wrodzone pochwy i błony dziewiczej, infekcje narządów rodnych, stres, powikłania przebytych stylów i operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *