Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego organizmu albo jego określonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Pacjent w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu automatu. Kiedy trzeba zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco również MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej efektywne terapie.
Potężnym plusem badania MRI jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby zastosowania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, guzów ale także analizie dużych urazów, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda posiada również wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś oczekuje się nader długo. Szybciej dostępne są RTG bądź ultrasonografia. Istnieje ewentualność wykonania rezonansu prywatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, jednak wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Wskazania do rezonansu

Po wykonaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa wykrywanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu https://rezonans-warszawa.pl/dla-pacjenta/przed-badaniem-o-czym-pamietac/ kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się niezbędny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie warto przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas rezonansu badany przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które po drodze uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian udostępnia dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie nieść może niebezieczeństwo dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak ważny okazuje się wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *